Bezpečnostní list - Lampový olej

Bezpečnostní list podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006

Název výrobku: Lampový olej a tekutý podpalovač
Datum vyhotovení: 1. 01. 2024
Číslo BL: 54


ODDÍL 1: IDENTIFIKACE LÁTKY / SMĚSI A SPOLEČNOSTI / PODNIKU

1.1 Identifikátor výrobku

Název Lampový olej a tekutý podpalovač (Hydrocarbons, C11-C14, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, < 2% aromatics)
Identifikační číslo neuvedeno
Registrační číslo neuvedeno
Jiné prostředky identifikace neuvedeno
Látka / směs látka

1.2 Příslušná určená použití a nedoporučená použití

Určená použití Svícení, lampy, kahany, tekuté podpalovače
Nedoporučená použití neuvedeno

1.3 Podrobné údaje o dodavateli bezpečnostního listu

Distributor Firelovers s.r.o.

1.4 Telefonní číslo pro naléhavé situace

Nouzové telefonní číslo 224 919 293 nebo 224 915 402
Adresa Toxikologické informační středisko (TIS), Na Bojišti 1, 128 08 Praha 2
Informace Akutní otravy lidí a zvířat

ODDÍL 2: IDENTIFIKACE NEBEZPEČNOSTI

2.1 Klasifikace látky nebo směsi

Klasifikace podle nařízení (ES) č. 1272/2008 Asp. Tox. 1
Kódy standardních vět o nebezpečnosti H304: Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt.
Kódy doplňujících EUH vět EUH066: Opakovaná expozice může způsobit vysušení nebo popraskání kůže.

2.2 Prvky označení

Výstražný symbol nebezpečnosti
Signální slovo NEBEZPEČÍ
H-věty H304
P-věty P301+310: Při požití: Okamžitě volejte Toxikologické informační středisko nebo lékaře. <br> P331: NEVYVOLÁVEJTE zvracení.

2.3 Další nebezpečnost

Nebezpečné účinky na zdraví Lampový olej je nebezpečný pro zdraví. Může způsobit narkotické účinky, po požití může vyvolat poškození plic (aspirační bronchopneumonie). Opakovaná expozice může způsobit vyrážku nebo podráždění kůže.
Nebezpečné účinky na životní prostředí Lampový olej není klasifikován jako nebezpečný pro životní prostředí. Nevylévejte do přírodního prostředí.

ODDÍL 3: SLOŽENÍ / INFORMACE O SLOŽKÁCH

3.1 Látky

Název složky Obsah (%) Indexové číslo CAS číslo ES číslo
Uhlovodíky, C11 – C14, n-alkany, isoalkany, cyklické, < 2 % aromátů 100 - - 926-141-6

3.2 Směsi

Směsi Odpadá
Plné znění R-vět a H-vět Viz oddíl 16
Klíč nebo legenda ke zkratkám Viz oddíl 16

ODDÍL 4: POKYNY PRO PRVNÍ POMOC

4.1 Popis první pomoci

Při nadýchání Okamžitě přerušte expozici a dopravte postiženého na čerstvý vzduch. Zajistěte klid a vyhledejte lékařskou pomoc, pokud má dýchací potíže.
Při styku s kůží Odložte kontaminovaný oděv, umyjte pokožku teplou vodou a mýdlem. Při silném podráždění vyhledejte lékařskou pomoc.
Při zasažení očí Odstraňte kontaktní čočky a vyplachujte oči nejméně 15 minut čistou vodou. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud přetrvává bolest nebo zarudnutí.
Při požití Uklidněte postiženého, ústa vypláchněte vodou (pokud je postižený při vědomí). Nevyvolávejte zvracení. Neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte štítek nebo obal lampového oleje.

4.2 Nejdůležitější akutní a opožděné symptomy a účinky

Při nadýchání Může způsobit podráždění dýchacích cest a sliznic, narkotické účinky na centrální nervovou soustavu, nevolnost a ztrátu vědomí. Při vysokých koncentracích může dojít k asfyxii.
Při styku s kůží Může způsobit vysušení a popraskání kůže.
Při zasažení očí Místně dráždí spojivky.
Při požití Může vyvolat vážné poškození plic a podráždění zažívacího traktu.

4.3 Pokyny týkající se okamžité lékařské pomoci a zvláštního ošetření

Lékařská pomoc by měla být symptomatická a přizpůsobená konkrétním potřebám postiženého. Používejte osobní ochranné prostředky během poskytování první pomoci.

ODDÍL 5: OPATŘENÍ PRO HAŠENÍ POŽÁRU

5.1 Hasiva

Vhodná hasiva Pěna, prášek, oxid uhličitý, vodní sprej
Nevhodná hasiva Vodní proud (může rozptýlit a rozšířit požár). Používejte vodní proud pouze k chlazení obalů s lampovým olejem v blízkosti požáru.

5.2 Zvláštní nebezpečnost vyplývající z látky nebo směsi

Při požáru vzniká kouř, oxid uhelnatý a uhličitý, saze a různé uhlovodíky a aldehydy. Nevdechujte zplodiny požáru, mohou být velmi nebezpečné, zejména ve stísněných prostorech nebo při vysoké koncentraci. Unikající hořlavé plyny, zpravidla těžší než vzduch, se shromažďují na nejnižších místech a mohou vzplanout nebo explodovat při iniciaci požárem. Zbytky po požáru a kontaminovaná hasicí kapalina se zneškodňují podle místně platných předpisů. Uzavřené nádoby s lampovým olejem odstraňte, pokud možno, z blízkosti požáru anebo je chlaďte vodou.

5.3 Pokyny pro hasiče

Používejte vhodnou ochranu dýchadel (izolační přístroj) a ochranný chemický oděv. Při rozsáhlém požáru v uzavřených nebo špatně větraných prostorách používejte přetlakové autonomní dýchací přístroje (SCBA), celoobličejovou masku s přetlakem a plnou výstroj (kompletní ohnivzdorný ochranný oděv). Chlaďte kontejnery vodním proudem.


ODDÍL 6: OPATŘENÍ PRO PŘÍPAD ÚNIKU

6.1 Opatření na ochranu osob, ochranné prostředky a nouzové postupy

Zabraňte kontaktu s očima a kůží. Nevdechujte plyny/aerosol. Používejte vhodné osobní ochranné pracovní prostředky. Evakuujte nezbytný personál a zajistěte dostatečné větrání, zejména v uzavřených prostorách. Odstraňte všechny možné zdroje vznícení (zákaz kouření, světlice, jiskry nebo plameny v blízkosti), používejte nejiskřící nářadí. Nedotýkejte se ani nepřecházejte přes rozlitý materiál. Zastavte všechny práce vyžadující otevřený oheň a zastavte všechna vozidla, stroje a zařízení, která mohou způsobit jiskření nebo plameny.

Opatření na ochranu životního prostředí

Zabraňte širokému rozlití lampového oleje (např. univerzálními nebo chemickými sorpčními ponožkami), pokud je to bezpečné, zejména kontaminaci půdy a úniku do povrchových nebo podzemních vod a kanalizace. Při úniku velkého množství lampového oleje, zejména do kanalizace nebo vodotečí, informujte hasiče, policii nebo jiný místně kompetentní (vodohospodářský) orgán, případně odbor životního prostředí krajského úřadu.

Metody a materiál pro omezení úniku a pročištění

Používejte nejiskřící nářadí. Doporučuje se lampový olej pokrýt vhodným nehořlavým materiálem absorbujícím kapalinu (např. univerzálním sypkým sorbentem na chemikálie, pískem, křemelinou, zeminou a jinými vhodnými absorpčními materiály). Sebraný materiál shromážděte v dobře uzavřených nádobách a zneškodněte jej v souladu s místně platnými předpisy. Po odstranění uniklého lampového oleje umyjte asanované (kontaminované) plochy velkým množstvím vody nebo vhodného čistícího prostředku. Nepoužívejte rozpouštědla nebo ředidla.

6.2 Odkaz na jiné oddíly

Viz. Oddíl 7, 8 a 13.


ODDÍL 7: ZACHÁZENÍ A SKLADOVÁNÍ

7.1 Opatření pro bezpečné zacházení

Pokyny pro bezpečné zacházení: Osobní ochrana viz. Oddíl 8. Uchovávejte lampový olej v těsně uzavřených nádobách mimo zdroje zahřátí, jiskření a otevřeného plamene. Odstraňte všechny zdroje zapálení, používejte nejiskřící nářadí. Nekouřit. Používejte pouze v dobře větraných prostorách. Nevdechujte páry nebo rozprášenou mlhu. Vyhněte se kontaktu s kůží a očima.

Technická opatření: Zajistit dostatečné větrání. Nestříkejte produkt pod vysokým tlakem (> 3 bar). Při přesouvání produktu: Vyvarujte se vznícení par výbojem statické elektřiny při vypouštění; všechny kovové části zařízení musí být uzemněny. Nedovolte, aby došlo k vystříknutí látky při plnění a zajistěte, aby byl produkt přečerpáván pomalu, zejména na začátku operace.

Prevence požáru a výbuchu: Pracujte pouze na studených odplyněných nádržích, ve větraných prostorách (aby se předešlo nebezpečí výbuchu). Nekouřit. Používejte nevýbušné elektrické nářadí/zařízení. Proveďte preventivní opatření k prevenci vzniku elektrostatického náboje. Nepoužívejte stlačený vzduch/kyslík při plnění, přečerpávání, vyprazdňování nebo manipulaci s lampovým olejem. Uspořádejte stroje a zařízení tak, aby se zabránilo šíření hořícího produktu (retenční nádrže a šachty, sifony v odvodňovacích systémech). Prázdné obaly mohou obsahovat hořlavé nebo výbušné páry.

Hygienická opatření: Kontrolujte přísná pravidla hygieny pracovníků vystavených riziku kontaktu s produktem. Při používání nejezte, nepijte a nekuřte. Zajistěte pravidelné čištění zařízení, pracovních ploch a oděvů. Neutírejte ruce do hadrů kontaminovaných produktem. Nepoužívejte abraziva, rozpouštědla nebo paliva. Před každou přestávkou a na konci pracovního dne si umyjte ruce.

7.2 Podmínky pro bezpečné skladování látek a směsí včetně neslučitelných látek a směsí

Technická opatření / skladovací podmínky: Uspořádejte stroje a zařízení tak, aby se zabránilo náhodnému úniku, vytečení lampového oleje (např. díky špatnému těsnění) na horké skříně a elektrické kontakty. Skladovací zařízení by měla být navržena tak, aby se předešlo možnému znečištění půdy nebo znečištění vody v případě netěsnosti nebo úniku produktu. Používejte nevýbušná elektrická zařízení. Skladujte na suchém, chladném a dobře větraném místě. Chraňte před otevřeným ohněm, horkými povrchy a možným zdrojem vznícení. Skladujte pouze v originálním, dobře uzavřeném a označeném balení.

Materiály, které nelze: Silné kyseliny, oxidační činidla.

Obalový materiál: Uchovávejte pouze v původním obalu nebo ve vhodných nádobách pro tento typ produktu. Doporučuje se použití oceli nebo nerezové oceli.

Specifické konečné/specifická konečná použití

Neuvedeno.

Bezpečnostní list: Manipulace s Chemickými Látkami


Oddíl 8: Omezování expozice / Osobní ochranné prostředky

8.1 Kontrolní parametry
Chemický název CAS Přípustný expoziční limit (PEL) [mg/m³] Nejvyšší přípustná koncentrace (NPK-P) [mg/m³]
Benzíny - 400 1000

Limitní hodnoty ukazatelů biologických testů:

  • DNEL (Derived No-Effect Level): Neuvedeno
  • PNEC (Predicted No-Effect Concentration): Neuvedeno
8.2 Omezování expozice
  • Obecná opatření:

    • Dodržujte základní hygienická opatření při práci.
    • Zajistěte dobré větrání na stálých pracovištích, aby se předešlo překročení PEL.
    • Preferujte místní odsávání od místa vzniku plynů a par.
    • Při čištění nádrží/tanků používejte izolační dýchací přístroj.
  • Ochrana dýchacích cest:

    • Při běžném použití není nutná.
    • Ve špatně větraných prostorách nebo při překročení PEL používejte filtr typu A nebo AX podle ČSN EN 14387:2004.
  • Ochrana očí:

    • Za normálních podmínek (běžné použití) není nutná.
    • Při rozprašování nebo zahřívání použijte ochranné brýle se stranicemi nebo uzavřené brýle/ochranný obličejový štít podle ČSN EN 166:2002.
  • Ochrana rukou:

    • Používejte rukavice odolné vůči rozpouštědlům, např. polychloroprenové tloušťky > 0,7 mm nebo nitrilové tloušťky > 0,3 mm pro krátkodobou práci a > 0,45 mm pro celodenní práci.
    • Rukavice musí být testovány podle ČSN EN 374-1:2004 a ČSN EN 374-3:2004.
  • Ochrana kůže:

    • Používejte pracovní ochranný oděv.
    • Po práci si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem a pokožku ošetřete vhodnými reparačními prostředky.
  • Omezování expozice životního prostředí:

    • Při obvyklém použití není potřeba.
    • Zabraňte vniknutí do povrchových vod a kanalizace.

Oddíl 9: Fyzikální a chemické vlastnosti

9.1 Informace o základních fyzikálních a chemických vlastnostech
Vlastnost Hodnota
Vzhled Kapalina - bezbarvá
Zápach Charakteristický po rozpouštědlech
pH (při 20°C) Neuvedeno
Počáteční bod destilace (°C) 190 - 280
Bod vzplanutí (°C) ≥ 75
Hořlavost Může tvořit výbušné směsi se vzduchem
Výbušné vlastnosti Ano
Tlak páry (při 20°C) 0,4 hPa
Relativní hustota (při 15°C) (kg/m³) 0,85
Teplota rozkladu (°C) > 240
Viskozita (při 25 °C) ≤ 2 mm²/s
Obsah organických rozpouštědel 100%
Celkový obsah organického uhlíku 0,85 kg/kg produktu
9.2 Další informace
  • Rozdělovací koeficient n-oktanol/voda: Neuveden
  • Teplota samovznícení (°C): Neuvedena
  • Oxidační vlastnosti: Neuvedeno
  • Povrchové napětí (při 25°C): 0,0257 N/m

Oddíl 10: Stabilita a reaktivita

10.1 Reaktivita
  • Reaktivita: Neuvedena
  • Chemická stabilita: Stabilní při běžných podmínkách skladování.
10.4 Podmínky, kterým je třeba zabránit
  • Podmínky: Teplo, otevřený oheň, statická elektřina. Přijměte preventivní opatření proti výbojům statické elektřiny.
10.5 Neslučitelné materiály
  • Neslučitelné materiály: Silná oxidační činidla a kyseliny.
10.6 Nebezpečné produkty rozkladu
  • Nebezpečné produkty rozkladu: Neuvedeno

    Oddíl 11: Toxicologické informace

    11.1 Informace o toxikologických účincích
    Chemický název LD50 orálně (mg/kg) LD50 dermálně (mg/kg) (24h) LC50 inhalačně (mg/m³) (4h)
    Uhlovodíky, C11 – C14, n-alkany, isoalkany, cyklické, < 2% aromátů > 5000 > 5000 > 5000
    • Inhalace: Vysoké koncentrace výparů, mlh nebo aerosolů mohou způsobit podráždění dýchacích cest. Po požití může vyvolat nevolnost. Páry rozpouštědel mohou mít narkotický účinek, který se projevuje bolestmi hlavy, únavností, nevolností, spavostí a v krajním případě bezvědomím. Při velmi vysokých koncentracích může dojít k asfyxii (dušení z nedostatku kyslíku).

    • Žíravost/dráždivost pro kůži: Není klasifikován. Opakovaný kontakt může odmašťovat a vysušovat pokožku, což může způsobit podráždění a zarudnutí.

    • Vážné poškození očí/podráždění očí: Není klasifikován. Při kontaktu s očima může dojít k podráždění.

    • Senzibilizace dýchacích cest/kůže: Není klasifikován.

    • Mutagenita v zárodečných buňkách: Mutagenní potenciál byl studován v několika in-vivo a in-vitro testech. Genetická toxicita: negativní.

    • Karcinogenita: Není klasifikován.

    • Toxicita pro reprodukci:

      • Reprodukční toxicita: Informace nejsou k dispozici.
      • Vývojová toxicita: Studie neprokázaly žádnou vývojovou toxicitu u potkanů.
    • Toxicita pro specifické cílové orgány:

      • Jednorázová expozice: Není klasifikován.
      • Opakovaná expozice: Není klasifikován.
    • Nebezpečnost při vdechnutí: Aspirace ropných uhlovodíků může způsobit pneumonii (bronchopneumonii). Může vyvolat podráždění zažívacího traktu, bolesti břicha, nevolnost, zvracení a průjem.


    Oddíl 12: Ekologické informace

    12.1 Toxicita
    Chemický název Toxicita pro řasy (algae) Toxicita pro dafnie a jiné vodní bezobratlé Toxicita pro ryby Toxicita pro mikroorganismy
    Uhlovodíky, C11 – C14, n-alkany, isoalkany, cyklické, < 2% aromátů ErL50 (72h) > 1000 mg/L EC50 (48h) > 1000 mg/L LL50 (96h) > 1000 mg/L -
    Chronická toxicita pro vodní prostředí
    Chemický název Toxicita pro řasy (algae) Toxicita pro dafnie a jiné vodní bezobratlé Toxicita pro ryby Toxicita pro mikroorganismy
    Uhlovodíky, C11 – C14, n-alkany, isoalkany, cyklické, < 2% aromátů NOELR (21d) = 1,22 mg/L NOELR (28d) = 0,17 mg/L - -
    12.2 Perzistence a rozložitelnost
    Typ Metoda Doba Specifické účinky Hodnoty
    Biologická rozložitelnost OECD 301F 28 dní Snadno biologicky rozložitelný 69 %
    12.3 Bioakumulační potenciál
    • Naměřená experimentální data: Nemají velký význam. UVCB látky mohou mít složky, které se chovají rozdílně.
    • Mobilita v půdě: Produkt je UVCB látka (látky neznámého původu nebo proměnného složení). Standardní testy nejsou k dispozici.
    • Výsledky posouzení PBT a vPBT: Neuvedeno.
    12.6 Jiné nepříznivé účinky
    • Zabraňte kontaminaci půdy a úniku do povrchových nebo podzemních vod. Nepřipusťte vniknutí do kanalizace.

    Oddíl 13: Pokyny pro odstranění

    13.1 Metody nakládání s odpady
    • Vhodné metody pro odstraňování látky nebo směsi a znečištěného obalu:

      • Označený odpad: Je nutné předat k odstranění specializované firmě s oprávněním k této činnosti, včetně předání identifikačního listu odpadu.
      • Riziko: Při odstraňování odpadu, pokud je s ním nakládáno jako s nebezpečnou chemickou látkou, významné riziko nevzniká.
    • Fyzikální/chemické vlastnosti, které mohou ovlivnit způsob nakládání s odpady:

      • Prázdné obaly: Mohou obsahovat hořlavé nebo výbušné páry, a proto je nutné je správně likvidovat.
    • Zamezení odstranění odpadů prostřednictvím kanalizace:

      • Opatření: Proveďte opatření, aby látka nemohla uniknout do kanalizace.
    • Zvláštní bezpečnostní opatření pro doporučené nakládání s odpady:

      • Nebezpečný odpad: Dodržujte specifické postupy a bezpečnostní opatření při nakládání s nebezpečným odpadem, aby se minimalizovalo riziko kontaminace a dalších nebezpečí.

    Oddíl 14: Informace pro přepravu

    • 14.1 ADR (Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí)

      • UN číslo: Není klasifikována jako nebezpečná ve smyslu kritérií ADR.
    • 14.2 ADNR (Dohoda o mezinárodní vnitrozemské plavbě nebezpečných věcí)

      • Číslo UN: 9003
      • Třída nebezpečnosti: 9 (Různé nebezpečné látky a předměty)
      • Název látky: Látky s bodem vzplanutí více než 60 °C a méně než 100 °C (Uhlovodíky, C10 – C13, n-alkany, isoalkany, cyklické, < 2 % aromátů)
    • 14.3 Náležitý název UN pro zásilku

      • Název látky pro přepravu: Odpadá
      • Třída/třídy nebezpečnosti pro přepravu: Odpadá
      • Obalová skupina: Odpadá
      • Výstražná tabule (Kemler): Odpadá
      • Klasifikační kód (číslice/písmeno): Odpadá
      • Kemlerův kód: Odpadá
      • Bezpečnostní značka: Odpadá
      • Doplňková značka: Odpadá
      • Zvláštní bezpečnostní opatření pro uživatele: Nejsou uvedena.
    • 14.8 Hromadná přeprava podle přílohy II MARPOL 73/78 a předpisu IBC

      • Neuvedena

    Tento článek poskytuje podrobné informace o toxicitě, ekologických vlastnostech, pokynech pro odstranění a přepravu chemických látek. Tyto údaje jsou nezbytné pro zajištění bezpečného a správného zacházení s chemickými produkty.

    Oddíl 15: Informace o právních předpisech

    15.1 Nařízení týkající se bezpečnosti, zdraví a životního prostředí/specifické právní předpisy týkající se látky nebo směsi
    Předpis Popis
    Nařízení (ES) č. 1907/2006 (REACH) Nařízení o registraci, hodnocení, autorizaci a omezení chemických látek.
    Nařízení (ES) č. 1272/2008 (CLP) Nařízení o klasifikaci, označování a balení látek a směsí.
    Zákon č. 356/2003 Sb. v platném znění Zákon o chemických látkách a přípravcích.
    Zákon č. 185/2001 Sb. v platném znění Zákon o odpadech.
    Vyhláška č. 381/2001 Sb. v platném znění Vyhláška, kterou se stanoví Katalog odpadů.
    Zákon č. 477/2001 Sb. v platném znění Zákon o obalech.
    Zákon č. 258/2000 Sb. Zákon o ochraně veřejného zdraví.
    Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. v platném znění Nařízení, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
    Vyhláška č. 432/2003 Sb. Vyhláška o podmínkách zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli.
    Vyhláška MZV č. 64/1987 Sb. Vyhláška o Evropské dohodě o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR), v platném znění.
    15.2 Posouzení chemické bezpečnosti
    • Posouzení chemické bezpečnosti: Nebylo zatím provedeno.

    Oddíl 16: Další informace

    Změny provedené v bezpečnostním listě v rámci revize
    • Revize: List byl revidován za účelem uvedení do souladu s platnou legislativou.
    Klíč nebo legenda ke zkratkám
    Zkratka Význam
    Asp. Tox. 1 Nebezpečný při vdechnutí, kategorie 1.
    CAS Registrační číslo, pod nímž jsou chemické látky registrovány a popsány v databázi Chemical Abstract Service.
    ES EINECS/ELINCS - Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek / EU seznam notifikovaných chemických látek.
    bw Tělesná hmotnost.
    bw/day Tělesná hmotnost / den.
    ppm Parts per million (jedna miliontina celku).
    1% = 10 000 ppm Poměr procent k částem na milion.
    1‰ = 1 000 ppm Poměr promile k částem na milion.
    UVCB Látky neznámého původu nebo proměnného složení.
    Důležité odkazy na literaturu a zdroje dat
    • Bezpečnostní list výrobce: Při vypracování tohoto bezpečnostního listu byla použita originální verze bezpečnostního listu výrobce (LERA-Aladin).
    • Informace o klasifikaci a značení: Informace od výrobce o klasifikaci a značení látky dle platné legislativy.
    Seznam příslušných standardních vět o nebezpečnosti a/nebo pokynů pro běžné zacházení
    Hláška Popis
    R 65 Zdraví škodlivý: při požití může vyvolat poškození plic.
    R 66 Opakovaná expozice může způsobit vysušení nebo popraskání kůže.
    H304 Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt.
    EUH066 Opakovaná expozice může způsobit vysušení nebo popraskání kůže.
    P301/310 PŘI POŽITÍ: Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO nebo lékaře.
    P331 NEVYVOLÁVEJTE zvracení.
    Pokyny pro školení
    • Školení: Školení bezpečnosti práce pro zacházení s nebezpečnými chemickými látkami a školení vyplývající z platné legislativy ČR.
    Další informace
    • Další informace: Nejsou neuvedeny.
    Upozornění
    • Tento list doplňuje technické podmínky pro uživatele, ale nenahrazuje je. Údaje, které obsahuje, se zakládají na stavu našich znalostí o příslušném výrobku k uvedenému datu a jsou uváděny s dobrou vírou. Pozornost uživatelů je třeba obrátit na případná rizika nebo nebezpečí, pokud by výrobek byl použit k jiným účelům, než pro které je určen. List nezbavuje uživatele povinnosti znát a používat zákonná ustanovení upravující jeho činnost. Uživatel je odpovědný za realizaci opatření vztahujících se k použití výrobku. Výčet zákonných ustanovení a předpisů není vyčerpávající. Uživatel se musí ujistit, zda nemá další závazky, které přímo nevyplývají z podkladů zde citovaných.

    Tento dokument poskytuje všechny důležité právní a bezpečnostní informace pro správné použití chemických látek v souladu s platnými předpisy a zákony.

Back to blog